
бирманската котка
произход
Бирманска котка е порода домашна котка, която произхожда от Бирма (днес Мианмар) и е създадена за първи път в САЩ в началото на 20-ти век. Породата е създадена чрез развъждане на женска котка на име Уонг Мау, пренесена от Бирма в Съединените щати, със сиамски котки, като получените котенца след това са селективно развъждани, за да се създаде породата бирмански котки.
Тегло
Мъжки: 4,5-6,8 Килограма
Женски: 2,7-4,5 Килограма
Размери
25 - 50 сантиметра

Живот
12 - 16 години
Произход
Мианмар
Външен вид на бирманската котка
Бирманската котка има характерен външен вид с къса, лъскава и гъста козина, която се предлага в различни цветове, включително кафяво, шоколадово, синьо, люляково и други. Те имат мускулесто и компактно тяло със закръглена глава, широки гърди и къси крака.
Ушите им са средно големи и заоблени на върха, а очите им са големи, изразителни и обикновено златисти или жълти на цвят.
Опашката им е средно дълга и се стеснява до заоблен връх. Като цяло бирманската котка има елегантен и строен външен вид.
Характер и обучение при бирманската котка
Бирманската котка е известна със своята привързаност и социална природа.
Обикновено те са общителни, любопитни и обичат да са сред хора. Поведението на бирманските котки често се описва като „кучешко“, тъй като те са много лоялни към своите стопани и обичат да ги следват из къщата.
Освен това те са интелигентни и игриви и обикновено са добри с деца и други домашни любимци.
Бирманските котки са известни с това, че са доста гласовити и могат да бъдат доста разговорливи, като често се включват в разговори със своите стопани.
Като цяло те са чудесни компаньони за тези, които търсят любвеобилна и интерактивна котка.

Активност
Бирманските котки обикновено се смятат за активна и енергична порода. Те обичат да играят и да изследват и се нуждаят от редовна физическа и умствена стимулация, за да останат щастливи и здрави.
Бирманските котки са известни с игривия си и интерактивен характер и често обичат да си играят с играчки, да се катерят по мебелите и да се занимават с други дейности, които им позволяват да изразходват енергията си.
Въпреки това, както всички котки, бирманските котки имат свой собствен характер и нива на енергия и някои от тях може да са по-активни от други.
Важно е да им осигурите много възможности за игра и упражнения, например с играчки, драскалки и конструкции за катерене, за да ги стимулирате и забавлявате.
Грижи и отглеждане:
Редовно почиствайте козината на котката, за да отстраните разпуснатите косми и да предотвратите образуването на кичури. Подстригвайте ноктите и почиствайте ушите, ако е необходимо.
Упражнения
Осигурете на котката възможности за игра и активност, например с играчки, драскалки и конструкции за катерене.

Здравен статус и проблеми
Хипертрофична кардиомиопатия (ХКМ): Това е сърдечно заболяване, което засяга някои бирмански котки, като причинява удебеляване на стените на сърцето и затруднява правилното му функциониране.
Диабет: Това е състояние, при което организмът не може да регулира правилно нивата на кръвната захар.
Затлъстяване: Бирманските котки могат да бъдат склонни към наднормено тегло, което може да доведе до здравословни проблеми като диабет и ставни проблеми.
Дихателни проблеми: Бирманските котки могат да бъдат склонни към инфекции на горните дихателни пътища и астма.
Бъбречни заболявания: Бирманските котки могат да бъдат изложени на повишен риск от развитие на бъбречно заболяване, което може да доведе до бъбречна недостатъчност, ако не се лекува правилно.
Любопитно
Любопитен и интересен факт за бирманската котка е, че тя е една от малкото породи котки, за които се смята, че са произлезли само от една котка.
През 30-те години на миналия век от Бирма (сега Мианмар) в САЩ е пренесена женска котка на име Уонг Мау, която след това е развъдена със сиамска котка, за да се появят първите бирмански котки в САЩ.
Генетиката на Уонг Мау днес се смята за основа на съвременната порода бирмански котки и много от днешните бирмански котки могат да бъдат проследени до нея.
Освен това някога бирманските котки са били толкова редки, че в родината си са били смятани за кралски котки и често са били отглеждани от монасите в бирманските храмове.
бирманската котка

Развъдници
за Бирманската котка
Все още не е налична информация за развъждането на породата на територията на България.

Цена
за Бирманската котка
Все още не е налична информация за цена на породата на територията на България.