Европейска котка
произход
Смята се, че предците на съвременната европейска котка произхождат от Близкия изток, по-специално от района на Плодородния полумесец, който включва части от днешна Турция, Иран и Ирак.
Оттам те са се разпространили в Европа и други части на света чрез миграцията на хората и търговията.
Смята се, че опитомяването на котките е станало преди около 10 000 години, тъй като котките са били привличани от човешките селища и са помагали за борбата с гризачите и други вредители.
Тегло
Мъжки: 2,3 и 9,1 кг
Женски: 2,3 и 8,1 кг
Размери
35 - 50 сантиметра
Живот
12 - 15 години
Произход
Турция
Външен вид на европейската котка
Козина
Домашните котки имат мека, гъста козина, която може да бъде в различни цветове и шарки, например едноцветна, на ивици, на петна или в комбинация от тях.
Тяло и глава
Повечето котки имат стройно, мускулесто тяло с четири крака и остри нокти. Те имат гъвкав гръбначен стълб и могат да усукват и завъртат тялото си, за да се поберат в тесни пространства.
Котките имат кръгла глава с две заострени уши на върха. Те имат къса, широка муцуна и чифт големи, изразителни очи.
Уши
Ушите на котките обикновено са с триъгълна форма и са покрити с козина. Те са много чувствителни и могат да се движат самостоятелно, за да помагат на котката да открива звуци.
Опашка
Котките имат дълга, гъвкава опашка, която използват за баланс и комуникация. Опашката може да бъде права или навита, а някои котки имат характерно пухче от козина в края на опашката си.
Характер и обучение при европейската котка
Характер
Характерът на котките може да варира в зависимост от генетиката, възпитанието и околната среда на отделната котка, но има някои общи характеристики, които често се свързват с котките.
Независими: Котките са известни с това, че са независими животни, които обичат да остават сами и могат да се забавляват дълго време.
Любопитни: Котките са естествено любопитни същества и обичат да изследват заобикалящата ги среда и да проучват нови неща.
Ловкaви: Котките са изключително ловки и грациозни животни. Те са способни да скачат до шест пъти дължината на тялото си и да се приземяват на крака от голяма височина.
Активност
Степента на активност и енергичност при котките може да варира в зависимост от породата, възрастта и характера на отделната котка, но като цяло котките са умерено активни животни, които обичат да играят, да се катерят и да изследват околната среда.
Въпреки че котките обикновено не са толкова енергични, колкото кучетата, те все пак се нуждаят от ежедневни упражнения и умствена стимулация, за да останат здрави и щастливи. Това може да включва игра с играчки, катерене по котешки дървета и изследване на заобикалящата ги среда.
Грижи и отглеждане:
Грижата за котка изисква време, усилия и ангажираност, но може да бъде много полезно преживяване. Ето някои съвети за грижи и възпитание за котката:
Осигурете здравословна храна: Котките се нуждаят от балансирана диета, която включва висококачествени протеини и основни витамини и минерали. Посъветвайте се с ветеринарния си лекар за най-добрата диета за специфичните нужди на вашата котка.
Упражнения
Използвайте положително подсилване: Награждавайте котката си с лакомства, похвали или време за игра, когато тя проявява желаното поведение.
Бъдете последователни: Котките се радват на рутина, затова е важно да установите последователни правила и рутина за котката си.
Използвайте обучение с кликване: Обучението с кликер е популярна техника за обучение, която използва звук от кликане, за да сигнализира на котката, че е направила нещо правилно.
Здравен статус и проблеми
Подобно на всички животни, при котките могат да възникнат редица здравословни проблеми и въпроси. Ето някои често срещани здравословни проблеми, с които собствениците на котки трябва да са запознати:
Зъбни проблеми: Заболяванията на зъбите са често срещани при котките и могат да доведат до загуба на зъби, болка и инфекция.
Затлъстяване: Затлъстяването е често срещан проблем при котките, който може да доведе до редица здравословни проблеми, включително диабет, болки в ставите и сърдечни заболявания.
Паразити: Котките могат да бъдат засегнати от редица паразити, включително бълхи, кърлежи и чревни червеи. Редовните профилактични грижи, включващи третиране срещу бълхи и кърлежи и обезпаразитяване, могат да помогнат на котката ви да се предпази от паразити.
Проблеми с пикочните пътища: Котките са предразположени към проблеми с пикочните пътища, включително инфекции, запушвания и възпаления. Тези проблеми могат да бъдат много сериозни и изискват незабавна ветеринарна помощ.
Любопитно
Един интересен факт за котките е, че те имат специален орган, наречен орган на Джейкъбсън, известен още като вомероназален орган, разположен в покрива на устата. Този орган играе важна роля в обонянието на котката, особено при откриването на феромони.
Когато котката срещне нов аромат, тя често отваря леко устата си и свива горната си устна назад, за да разкрие органа на Джейкъбсън – поведение, известно като реакция на бълхата.
Това поведение помага на котката да открие и анализира по-добре миризмата, особено по отношение на други котки.
европейска котка
Развъдници
за Европейска котка
Все още не е налична информация за развъждането на породата на територията на България.
Цена
за Европейска котка
Все още не е налична информация за цена на породата на територията на България.