Влез в акаунта си

Котешка чума | Опасна, но лечима само с правилна диагностика

Котешка чума | Опасна, но лечима само с правилна диагностика

Боледуването на домашния любимец е предизвикателство за всеки отдаден стопанин. Едно от състоянията, които са често срещани и особено опасни за котките, се нарича котешка чума. За да гарантирате щастливия живот и благополучието на мъркащия ви приятел, трябва да сте наясно с особеностите на вируса.  

Какво представлява котешка чума?

Котешката панлевкопения, по-позната като котешка чума, е инфекциозно силно заразно болестно състояние, което може да доведе до летален край. 

Има два начина за заразяване с котешка панлевкопения. Първият е вътреутробно. Ако майката е носител на заразата, тя пренася така инфекцията в клетките на развиващият се в утробата плод. 

Докато котенцето се развива, вирусът на котешка чума засяга производството на белите кръвни клетки. По този начин се отслабва имунната система на развиващото се животно, в резултат на което шансът за по-сериозни усложнения се увеличава драстично. 

Възможно е котенцето да развие котешка панлевкопения и след раждането чрез кърмата на заразената майка.

котешка чума

Вторият начин за предаване на котешката чума е по-често срещан. Вирусът се разпространява чрез контакт на здрава котка със секрети, отделени от котката носител на котешка чума. Вирусните частици се съдържат в заразените слюнка, урина или изпражнения и са изключително устойчиви в условията на околната среда. 

Най-честата причина за смъртност от заболяването се дължи на погрешната диагностика и последвалото неправилно лечение. Най-застрашени са малките котета и неваксинираните котки. 

Симптоматика на котешка панлевкопения

Симптомите при котешка чума зависят от тежестта на състоянието. Ето ги едни от най-разпространените клинични признаци на вируса:

  • Повръщане
  • Отслабване на организма
  • Омърлушеност и липса на апетит
  • Диария
  • Болки в областта на корема
  • Дехидратация – организмът бързо губи течности
  • Висока температура 
  • При по-сериозните случаи – посиняване на кожата или венците и колабиране

Диагностициране на котешка чума

Поставянето на правилна и навременна диагноза е от съществено значение за бързото възстановяване от котешка панлевкопения. Проблемът е, че симптомите са често срещани и при други заболявания, което прави точното определяне на състоянието по-трудно. За да се диагностицира прецизно наличието на котешка чума, обикновено се пускат кръвни изследвания.

котешка чума

Когато става въпрос за заразени котенца, котешката чума е още по-опасна. Ако заразяването се е случило в ранен етап от бременността, може да се извърши аборт. 

В случай че вирусната инфекция се е получила във вече напреднала бременност при котките, има риск малките да се родят с недоразвит малък мозък (церебрална хипоплазия). 

В бъдеще вече зрелите котки биха имали проблем с баланса и координираното движение. Това не е животозастрашаващо състояние и при специални условия и благоприятна среда те имат всички шансове за дълъг живот.

Котешка панлевкопения – лечение

След диагностицирането на котешка чума обикновено следва антибиотично лечение. То се назначава, за да подсили имунитета на животното и да се намали шансът от развитие на вторични инфекции. Антибиотиците сами по себе си не лекуват вируса, а само подпомагат организма сам да се справи по-бързо със заразата. 

Ако в първата седмица котката се повлияе добре от лечението, това е почти сигурен знак, че ще успее да се възстанови напълно. При по-тежките случаи обикновено се прибягва до кръвопреливане и по-сериозни терапии. 

Значително по-страшна е ситуацията, ако котешката чума е засегнала котенца в ранен или среден стадий на бременността. В много редки случаи оцеляват. При всички породи котки, които са с нисък имунитет или с ниски стойности на протеини в организма, състоянието може да бъде фатално. 

Възможни са и усложнения вследствие на котешка чума. При вече излекувани животни понякога се наблюдават трайни увреждания на органите. В случай че котката се излекува напълно и не са налице последствия от вируса, тя развива имунитет до живот срещу котешката панлевкопения.

Котешка чума | Превенция

Поради сериозната устойчивост на котешката чума е необходима цялостна дезинфекция на средата. Всички съдове, играчки и други принадлежности трябва да се почистят или заменят изцяло. 

Ако човек е взаимодействал със заразена котка, задължително е да спазва стриктна хигиена. Това е начинът да се защитят другите котки от заболяването. 

В днешно време съществува ваксина срещу котешка чума. Първата ваксинация може да се извърши още когато котенцето е на 2 месеца. Ваксинационната схема се състои в поставянето на 2 инжекции през три или четири седмици.

котешка чума

Само с тази ваксина няма как да се развие цялостен имунитет. Относно процедурата посещенията при ветеринарните лекари са препоръчителни всяка година.

Трябва да се има предвид, че при поставянето на инжекциите котката няма как веднага да бъде защитена от котешка панлевкопения. Необходимо е да мине определен период от време. След консултация с ветеринарен лекар става ясно колко време пухкавият домашен любимец трябва да бъде в безопасна среда. 

Състоянието на котешка чума трябва да се третира с особено внимание. При правилна диагностика котката има всички шансове за пълно възстановяване. Затова е толкова важно да се извършат необходимите прегледи и да се назначи точно лечение в зависимост от степента на заразяване. 

Най-добрата превенция срещу котешка панлевкопения при малки котенца е липсата на контакт с околната среда или други потенциално заразени животни. Редовната ваксинация, профилактичните прегледи и навременното установяване на вируса са първите стъпки за успешното излекуване на котешка чума.

Научи още за домашния любимец

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *